Zaburzenia snu

Zaburzenia snu mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne jednostki, jednak często pozostają niezdiagnozowane lub są źle rozumiane. Według Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM-5), istnieje kilka odrębnych zaburzeń snu, które występują z określonymi objawami. W tym wpisie omówimy niektóre z powszechnych oznak i objawów związanych z zaburzeniami snu, abyś mógł być lepiej poinformowany o tym, jak je zidentyfikować u siebie lub kogoś innego.

Czy cierpię na bezsenność?

Jednym z rodzajów zaburzeń snu jest bezsenność, która charakteryzuje się trudnościami z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc, pomimo posiadania odpowiedniej możliwości spokojnego snu.

Objawy bezsenności

Osoby cierpiące na bezsenność mogą doświadczać:

  • zmęczenia w ciągu dnia z powodu braku odpowiedniej jakości snu w nocy,
  • drażliwości z powodu uczucia nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia,
  • trudności z koncentracją podczas wykonywania zadań z powodu ich niezdolności do uzyskania wystarczającej ilości regenerującego snu w nocy,
  • bólu głowy,
  • apatii, obniżonego nastroju, negatywizmu.

Czy jest nadmierna senność?

Innym rodzajem zaburzania snu, jest nadmierne spanie (Hipersomnie) w ciągu dnia (odbiegające od tego, co byłoby uważane za normalne dla danej grupy wiekowej). Ludzie cierpiący na hipersomnię zazwyczaj czują się nadmiernie senni nawet po uzyskaniu długich okresów spoczynku. Za zbyt długi czas snu uznaje się czas przekraczający 10 godzin. Inne wspólne oznaki tego problemu obejmują zwiększony apetyt, depresja, niepokój, problemy z pamięcią itp.

Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń snu u dzieci i młodzieży

Innym typem zaburzeń snu są parasomnie, gdzie osoby wykazują niezwykłe zachowania podczas snu, takie jak mówienie, krzyknięcie głośno podczas snu, chodzenie śpiąc, moczenie łóżka, zgrzytanie zębami itp.

Parasomnie generalnie występują częściej wśród dzieci, ale dorośli też mogą doświadczyć tych epizodów – w zależności od różnych czynników, takich jak wysoki poziom stresu w życiu, traumatyczne wydarzenia, objawy nerwicowe i lękowe.

Czy moje dziecko cierpi na zaburzenia snu?

Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży mogą być poważnym problemem, wpływającym zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dzieci, które cierpią z powodu braku snu lub bezsenności, częściej doświadczają trudności w nauce, koncentracji i zarządzaniu emocjami. Oprócz tego mogą mieć również problemy z relacjami społecznymi z powodu zmęczenia i drażliwości spowodowanej brakiem snu.

Jeśli chodzi o identyfikację objawów zaburzeń snu u dziecka, istnieje kilka oznak, na które rodzice powinni zwrócić uwagę:

  • częste koszmary senne lub lęki nocne,
  • częste budzenie się w nocy,
  • trudności z zasypianiem w ciągu 30 minut,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • nadmierna senność w ciągu dnia,
  • chrapanie lub trudności z oddychaniem w nocy,
  • moczenie się w łóżku po ukończeniu piątego roku życia itp.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje którykolwiek z tych objawów, ważne jest, abyś jak najszybciej poszukał profesjonalnej pomocy.

Jeśli uważasz, że możesz doświadczać lub twoje dziecko doświadcza jakichkolwiek objawów wymienionych powyżej, to najlepiej umów wizytę u lekarza od razu, ponieważ on zapewni właściwą diagnozę i plan leczenia oparty na historii choroby, co pomoże poprawić ogólną jakość życia. Jeśli wszystkie choroby somatyczne zostaną wykluczone zgłoś się do psychologa/psychoterapeuty celem zadbania o swoją strefę psychiczną.

W Poradni Zmiana rozumiemy, jak trudny może być dla dorosłego, nastolatka czy dziecka problem związany z zaburzeniem snu. Staramy się zapewnić kompleksową ocenę i spersonalizowane plany opieki dostosowane specjalnie do potrzeb każdego pacjenta.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Agata Drewniak
psychoterapeutka traumy w podejściu EMDR, trenerka mentalna
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia