Depresja

Depresja to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, które może mieć głęboki wpływ na życie chorego, jak i jego rodziny i przyjaciół. Dotyka ona ponad 264 miliony ludzi na całym świecie, co czyni ją jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Depresja może powodować uczucie intensywnego smutku i beznadziei, jak również inne zmiany fizyczne i emocjonalne. Choć nie ma jednej przyczyny depresji, badania sugerują, że pewne czynniki, takie jak genetyka, chemia mózgu czy stresory środowiskowe mogą odgrywać rolę w jej rozwoju.

Dobrą wiadomością jest to, że depresja jest w dużym stopniu uleczalna dzięki profesjonalnej pomocy wyszkolonych specjalistów, takich jak psychiatrzy lub psychologowie. Opcje leczenia obejmują psychoterapię (terapię rozmowną), leki takie jak antydepresanty lub leki przeciwlękowe, zmiany stylu życia, takie jak modyfikacja diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy wzorców snu i zmniejszenia poziomu stresu, grupy wsparcia, techniki relaksacyjne, praktyki mindfulness, terapię poznawczo-behawioralną (CBT), aby nauczyć się rozpoznawać negatywne wzorce myślenia związane z objawami depresji i wiele innych!

Dla każdego, kto zmaga się z objawami depresji, ważne jest, aby jak najwcześniej poszukać leczenia. By nie cierpieć niepotrzebnie z powodu tego wyniszczającego stanu dłużej, niż to konieczne. Dzięki odpowiedniej pomocy, dostępnej dziś w ramach opartych na dowodach naukowych metodach leczenia, dostosowanych do unikalnych potrzeb każdej osoby – jest nadzieja!

Depresja jest poważnym problemem zdrowia psychicznego, który dotyka coraz więcej ludzi. Zgodnie z Diagnostycznym i Statystycznym Podręcznikiem Zaburzeń Psychicznych, wydanie piąte (DSM-5), istnieje kilka objawów związanych z depresją.

Obejmują one:

  1. uporczywe uczucie smutku lub pustki,
  2. utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  3. zmiany apetytu lub wagi,
  4. niską  samoocenę i małą wiarę w siebie,
  5. poczucie winy i bezwartościowości,
  6. pesymistyczne myśli odnośnie siebie i przyszłości,
  7. myśli samobójcze, utratę wiary w sens życia,
  8. zaburzenia snu – wybudzanie się przedwcześnie, trudności z zasypianiem lub zwiększona potrzeba snu,
  9. trudności ze snem lub nadmierne spanie,
  10. obniżony poziom energii i zmęczenie w ciągu dnia,
  11. dodatkowo, osoby mogą doświadczać drażliwości i niepokoju,
  12. a także trudności z koncentracją na wykonywanych zadaniach.

Ważne jest, aby osoby, które doświadczają jakichkolwiek z wymienionych objawów, szukały profesjonalnej pomocy u wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia psychicznego, takiego jak psycholog, psychoterapeuta  lub psychiatra, który może postawić dokładną diagnozę na podstawie kryteriów DSM-5 dotyczących diagnozy depresji.

Dystymia

Znana również jako uporczywe zaburzenie depresyjne, jest przewlekłą formą depresji, która może trwać dwa lata lub dłużej i ma objawy podobne do depresji. Ważne jest, aby zrozumieć, czym ten stan różni się od innych, aby móc go lepiej rozpoznać i w razie potrzeby szukać leczenia.

W przeciwieństwie do  zaburzeń depresyjnych, które zwykle występują w epizodach z okresami, w których objawy mogą się poprawiać lub pogarszać, dystymia ma tendencję do bycia bardziej stałą w czasie, z niewielkimi przerwami pomiędzy pojawiającymi się okresami niskiego nastroju. Jeśli zatem  nie jesteś w stanie dopasować doświadczanych przez siebie objawów depresji, a jednak i tak czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie zwlekaj i zgłoś się do nas.

Jak leczyć obniżenie nastroju ?

Opcje leczenia różnią się w zależności od indywidualnych potrzeb każdej osoby, ale zazwyczaj obejmują sesje psychoterapii w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, jeśli jest to konieczne. Ważne jest również, aby członkowie rodziny i przyjaciele byli pomocni w tym trudnym czasie, zapewniając wsparcie emocjonalne i zachęcając swoich bliskich do poszukiwania leczenia, jeśli jest ono potrzebne.

Zrozumienie tego, co stanowi kliniczną depresję według wytycznych DSM-5, pozwala podjąć kroki w kierunku własnego dobrego samopoczucia poprzez rozpoznawanie potencjalnych oznak, zanim staną się one poważniejszymi problemami.

Chcesz dowiedzieć się, czy masz depresję? Zapraszamy do wypełnienia TESTU.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia