Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu, znane również jako hazard kompulsywny lub hazard patologiczny, to zaburzenie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się niekontrolowaną chęcią uprawiania hazardu pomimo negatywnych konsekwencji, jakie może on mieć na życie.

Uzależnienie od hazardu może prowadzić do ruiny finansowej, napiętych relacji, depresji, a nawet samobójstwa. Zrozumienie etapów rozwoju uzależnienia od hazardu może pomóc osobom nim dotkniętym w znalezieniu odpowiedniego leczenia i wsparcia, zanim ich sytuacja stanie się nie do opanowania.

Na jaki etapie uzależnienia od hazardu jestem?

 1. Pierwszym etapem rozwoju problemu z hazardem jest eksperymentowanie lub hazard rekreacyjny. Zazwyczaj polega to na obstawianiu niewielkich kwot w grach takich jak poker czy automaty do gry, bez zamiaru uzależnienia się czy utraty dużych sum pieniędzy w tym procesie. Na tym etapie łatwo jest myśleć, że ma się kontrolę nad swoim zachowaniem i nie potrzebuje się jeszcze żadnej interwencji – ale nie zawsze jest to prawda!
 2. Drugim etapem jest podejmowanie ryzyka, które często występuje, gdy osoby zaczynają podejmować większe ryzyko z ich zakładami niż początkowo planowano. Zwiększanie stawek bez zdawania sobie sprawy, jak wiele pieniędzy zostało straconych po drodze. Podczas tej fazy osoba może również doświadczać poczucia winy związanego z tymi działaniami, ponieważ nie jest w stanie powstrzymać się od stawiania większych sum pieniędzy, mimo że wie, że może to mieć daleko idące konsekwencje.
 3. Trzeci etap obejmuje fizyczne oznaki, takie jak bezsenność, drażliwość, niepokój, jak również emocjonalny niepokój spowodowany przez myśli o poniesionych stratach. Faza desperacji – to czas odczuwania konsekwencji uzależnienia, czy to w pracy, czy w rodzinie. Osoba popada w depresję, dopada ją coraz większe poczucie winy, czuje bezradność.
 4. Faza utraty nadziei – w tej fazie samopoczucie spada do tak niskiego poziomu, że może prowadzić do innych uzależnień (np. od alkoholu lub leków), a nawet do myśli i prób samobójczych. To ostatnia szansa, by rozpocząć leczenie uzależnienia od hazardu.

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć oznaki uzależnienia od hazardu. Obejmują one następujące zachowania w okresie minionych 12 miesięcy osoba:

 1. Odczuwa potrzebę grania za coraz większe sumy pieniędzy w celu osiągnięcia pożądanego poziomu ekscytacji.
 1. Jest niespokojna lub rozdrażniona, poirytowana przy podejmowaniu prób ograniczenia lub zaprzestania grania w gry hazardowe.
 1. Podejmuje nieudane próby kontrolowania, ograniczania i zaprzestania hazardu.
 1. Jest pochłonięta hazardem (np. ma uporczywe myśli o przeszłych doświadczeniach hazardowych, uzyskiwaniu przewag, planowaniu następnych gier lub obmyślaniu sposobów zdobycia pieniędzy na hazard).
 1. Gra często, gdy odczuwa negatywny stres (czuje się np. bezradna, winna, niespokojna, przygnębiona).
 1. Przegrawszy pieniądze, często wraca innego dnia, by wyrównać rachunki («odegrać» swoje straty).
 2. Kłamie, by ukryć stopień zaangażowania w hazard.
 3. Z powodu hazardu naraża lub traci znaczące relacje, pracę, edukacyjne lub zawodowe możliwości.
 1. Popada w zależność od ludzi, od których może pozyskać pieniądze niezbędne do poprawienia własnej sytuacji finansowej spowodowanej zaangażowaniem w hazard.

 Jeśli cztery z tych objawów brzmi znajomo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrzebna jest profesjonalna pomoc, aby uniknąć dalszej eskalacji problemu.

Hazard. Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są opcje leczenia dla osób cierpiących na to schorzenie. Techniki proponowane przez specjalistów terapii uzależnień okazały się skuteczne w pomaganiu osobom w rozwiązywaniu ich problemów związanych z kontrolą impulsów.

Nałogowych zachowań u osób uzależnionych od hazardu jest wiele:

 • kłamanie na temat tego, ile wydają grając w gry online lub na automatach w kasynach,
 • używanie pieniędzy przeznaczonych na inne cele, takie jak rachunki,
 • nadmierne pożyczanie pieniędzy,
 • zaniedbywanie obowiązków z powodu spędzania zbyt wiele czasu angażując się w hazard.

Sesje ze specjalistą terapii uzależnień między innymi obejmują uczenie pacjentów nowych umiejętności, aby mogli lepiej radzić sobie ze stresorami, które mogą prowadzić ich z powrotem do niezdrowych wzorców zachowań. Dodatkowo mogą być przepisane przez psychiatrę leki – w zależności od indywidualnych potrzeb. (np. leki przeciwdepresyjne, stabilizatory nastroju, leki przeciwlękowe itp.).

Profesjonalna pomoc powinna być zawsze poszukiwana, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ nieleczone przypadki często powodują poważne straty finansowe, zepsute relacje rodzinne oraz utratę pracy. Poprzez prawidłową diagnozę i plan leczenia dostosowany specjalnie do każdej osoby i jej unikalnej sytuacji jest nadzieja, by wyjść ze szponów uzależnienia.

Terapia leczenia uzależnienia od hazardu w Poradni Zmiana w Warszawie

Jeśli szukasz pomocy w radzeniu sobie z własnym problemem uzależnienia od hazardu lub jeśli masz bliską osobę, która cierpi z tego powodu w Poradni Zmiana uzyskasz profesjonalną pomoc.

Jest u nas wielu certyfikowanych specjalistów, który pomogą Ci na drodze uwolnienia od hazardu. Nasi eksperci będą dostarczać Ci szczegółowych informacji na temat tego, jaki rodzaj leczenia najlepiej pasuje do Twojej sytuacji, biorąc pod uwagę osobistą historię dotyczącą twojego uzależnienia. Wszystko zaprojektowane zgodnie z konkretnymi potrzebami każdego pacjenta, aby mógł on ponownie stać się zdrowy.

Z odpowiednim przewodnikiem każdy dotknięty hazardem może znaleźć skuteczne sposoby prowadzące do udanej podróży po lepszą jakość życia!

Uzależnienie od hazardu jest poważnym problemem, którego przezwyciężenie wymaga profesjonalnego leczenia. W naszej klinice oferujemy kompleksowe i zindywidualizowane plany leczenia dla osób zmagających się z uzależnieniem od hazardu.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia