Problemy emocjonalne kobiet w okresie okołoporodowym

Ciąża i poród są często przedstawiane jako radosny i magiczny czas w życiu kobiety. W rzeczywistości jednak okres ten może być również wypełniony szeregiem wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Według różnych szacunków, nawet 12% kobiet doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży i po porodzie. Pomimo tak wysokiej częstości występowania, kwestie te są nadal uważane za temat tabu.

W Poradni Zmiana rozumiemy, jak ważne jest rozwiązywanie problemów związanych ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Oferujemy wsparcie i leczenie młodym matkom na każdym etapie ich podróży. Naszym celem jest przełamanie stygmatyzacji związanej ze zdrowiem psychicznym i stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla kobiet szukających pomocy i wsparcia.

  • Jednym z najczęstszych wyzwań, przed którymi stają kobiety w czasie ciąży, jest Tokofobia, czyli lęk przed porodem. Strach ten może być wyniszczający i może nawet prowadzić do całkowitego unikania ciąży.

  • Ciąża to czas ogromnych zmian fizycznych, emocjonalnych i hormonalnych. Nierzadko kobiety doświadczają w tym okresie wahań nastroju, niepokoju i depresji. Zmiany te mogą być przytłaczające i mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, jeśli nie są leczone. Dodatkowo, kobiety, które w przeszłości miały problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą być bardziej narażone podczas ciąży.

  • Po porodzie wiele kobiet doświadcza „baby blues”, który obejmuje uczucie smutku, niepokoju i drażliwości. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak u niektórych kobiet uczucia te mogą się utrzymywać i przekształcić w depresję poporodową. Stan ten może mieć znaczący wpływ na zdolność kobiety do opieki nad sobą i dzieckiem.

Ważne jest, aby kobiety zrozumiały, że doświadczanie problemów ze zdrowiem psychicznym w trakcie i po ciąży nie jest oznaką słabości lub porażki. Jest to powszechny i uleczalny stan, do którego należy podchodzić ze współczuciem i zrozumieniem. Poszukiwanie pomocy jest odważnym i niezbędnym krokiem w kierunku zdrowszego i szczęśliwszego macierzyństwa.

  • Rozumiemy również, że ciąża i poród mogą być trudnym okresem dla kobiet, które już zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Dlatego oferujemy wsparcie dla kobiet, które przyjmują leki od psychiatry i są w ciąży lub planują karmienie piersią. Nasz zespół może współpracować z Tobą i Twoim lekarzem, aby znaleźć najlepszy plan leczenia dla Ciebie i Twojego dziecka.

  • Zdajemy sobie również sprawę z wyjątkowych wyzwań związanych z utratą dziecka lub ciąży. Nasz zespół jest tutaj, aby zapewnić bezpieczną i wspierającą przestrzeń do przeżycia żalu i znalezienia sposobów radzenia sobie ze stratą.

W Poradni Zmiana oferujemy szereg usług wspierających kobiety w okresie ciąży i po jej zakończeniu. Nasz zespół doświadczonych i współczujących psychoterapeutów i psychologów zapewnia zindywidualizowane plany leczenia, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby każdej kobiety.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Agata Drewniak
psychoterapeutka traumy w podejściu EMDR, trenerka mentalna
mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Anna Burzyńska-Żurawska
pedagog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia