Separacja, rozwód, rozstanie

Rozwód jest trudną decyzją dla par. Chociaż każda para jest inna i przyczyny rozwodu są bardzo różne, istnieją pewne powracające tematy, które często prowadzą do rozpadu małżeństw.

Przyczyny rozstania, separacji, rozwodu

Jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów są problemy z komunikacją między małżonkami. Kiedy dwie osoby, które kiedyś były głęboko zakochane, nie mogą już porozumieć ze sobą lub wspólnie wymyślać rozwiązań pojawiających się problemów, może to być bardzo szkodliwe dla małżeństwa.

Inne czynniki, takie jak brak zaufania z powodu niewierności lub zatajenia znaczącej informacji mogą również przyczynić się do tego problemu.

Niewierność jest kolejną z najczęstszych przyczyn rozwodów. W rzeczywistości, zgodnie z ostatnim badaniem, ponad 20% małżeństw kończy się rozwodem z powodu zdrady. Po zdradzie pojawia się nie tylko poczucie krzywdy i dezorientacji, ale także poczucie nieadekwatności i bezwartościowości. Może pojawić się przekonanie, że nie jest się wystarczająco dobrym. Często prowadzi to do coraz niższej samooceny oraz braku wiary we własną atrakcyjność.

Niezgodności miedzy małżonkami mogą dotyczyć: różnic religijnych, poglądów politycznych, a nawet wyboru stylu życia. W niektórych przypadkach, może okazać się, że para może mieć różne wartości i cele, które sprawiają, że wspólne życie jest niemożliwe, gdyż powoduje dużo stresu po obu stronach związku.

Brak satysfakcji w życiu seksualnym może być również czynnikiem przyczyniającym się do rozwodu. Badania wykazały, że pary, które są niezadowolone ze swoich relacji seksualnych, częściej się rozwodzą niż te, które zgłaszają wyższy poziom satysfakcji. Dzieje się tak, ponieważ jakość i częstotliwość intymności seksualnej odgrywa ważną rolę w utrzymaniu silnych więzi emocjonalnych między małżonkami.

Stres związany z finansami jest kolejnym ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o rozwody. Gdy jeden małżonek ma trudności w zarządzaniu pieniędzmi lub obie strony mają znacząco różne nawyki wydatków, to może to spowodować poważne rozdźwięki między nimi.

Wreszcie, uzależnienie – czy to nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, hazard itp – może być bardzo szkodliwe dla każdego związku małżeńskiego. Wystarczy, że jeden partner staje się uzależniony i zaczyna mieć tendencję do tracenia z oczu tego, co jest ważne w życiu. Należy jednak zauważyć, że tego typu sytuacje nie zawsze skutkują rozwodami, a raczej po prostu osłabiają więzi.

Jak zaopiekować się dziećmi w trakcie rozwodu?

Rozwód jest trudnym i emocjonalnie obciążającym doświadczeniem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Choć należy pamiętać, że sytuacja każdej rodziny jest wyjątkowa, istnieją pewne wspólne wyzwania, które pojawiają się, gdy dziecko doświadcza rozwodu.

Jednym z najważniejszych problemów, z jakimi borykają się dzieci rozwiedzionych rodziców, jest poczucie straty, jakiego doświadczają w związku z rozpadem jednostki rodzinnej. To poczucie żalu może objawiać się w różny sposób, w zależności od wieku, na przykład poprzez zachowywanie się lub wycofywanie z zajęć, które kiedyś sprawiały im przyjemność. Ważne jest, aby rodzice przechodzący przez postępowanie rozwodowe dostrzegli te uczucia u swoich dzieci i zapewnili im wsparcie emocjonalne w trakcie tego procesu, utrzymując z nimi otwartą komunikację na temat wszelkich pytań i obaw, jakie mogą mieć w związku ze zmianami zachodzącymi w ich życiu domowym.

Inną powszechną trudnością, z jaką borykają się dzieci w trakcie rozstania rodziców, jest dostosowanie się do dwóch oddzielnych domów, jeśli jedno z rodziców wyprowadzi się w tym czasie. Choć nie zawsze jest to możliwe, zapewnienie spójności między gospodarstwami domowymi, w których zasady pozostają względnie podobne, może pomóc dziecku (dzieciom) w ułatwieniu przejścia między domami.

Wśród doświadczanych uczuć królują złość, smutek i zagubienie. Dzieci mogą odczuwać złość do jednego lub obojga rodziców za to, że dopuścili do rozpadu rodziny. Mogą być złe na siebie, uważając, że to przez ich niegrzeczne zachowanie rodzice musieli się rozstać. Dziecko na ogół ma trudności zarówno z wyrażeniem tych uczuć, jak i z uporaniem się z nimi. Złość często wyrażana jest do rodzica, wobec którego czuje się „bezpieczniej”. Czasem znajduje ujście w kontaktach ze szkolnymi kolegami, bądź nauczycielami.

Smutek jest najbardziej uniwersalnym uczuciem towarzyszącym rozwodowi. To zupełnie naturalne wobec tak bolesnej straty, a dzieci, jak i dorośli, muszą przejść proces opłakiwania rozpadu rodziny. Ze smutkiem często łączy się poczucie nieprzystosowania i niska samoocena. Dziecko może uważać, że nic nie jest warte, że niczego nie potrafi zrobić dobrze. Czasami dziecięcy smutek przybiera formę bierności i wycofania się z życia. Dziecko może być apatyczne, stracić zainteresowanie szkołą, przyjaciółmi i tym, co go kiedyś cieszyło.

W sytuacji rozwodu dziecko może czuć się zagubione i zapomniane. W takiej sytuacji rodzice często z trudem radzą sobie z własnymi uczuciami. Często niewiele energii zostaje im dla syna lub córki.

Najczęściej pojawiającym się lękiem wyrażanym przez dzieci, które przechodzą przez rozwód rodziców, jest lęk przed opuszczeniem. Gdy jako dziecko straciliśmy mamę z oczu np. w supermarkecie, umieraliśmy z przerażenia, że się zgubiliśmy i zostaliśmy całkiem sami. Lęk ten bierze się z dziecięcej bezradności i zależności od rodziców. W przypadku rozwodu dziecięce fantazje o opuszczeniu wydają się spełniać. Należy zapewniać dziecko ,że tak się nie stanie i powtarzać tak często, jak będzie tego wymagało.

Dzieci często wyobrażają sobie, że to one są winne rozwodowi rodziców. Maluch może uważać, że to jego niegrzeczne zachowanie wywołało tyle kłótni między rodzicami, że muszą się rozstać. Przekonanie takie wynika z poczucia dziecięcej wszechmocy. Kiedy jesteśmy mali, wierzymy, że świat kręci się wokół nas i że wszystko co się zdarza, dzieje się za naszą przyczyną. Obok tego przekonania w głowie dziecka mogą pojawiać się myśli, że mogłoby coś uczynić, by rodzice znów byli razem. Wiele dzieci próbuje tego na wiele sposobów. Na pewno czują się bezradne, bo jest to dotychczas często najtrudniejsze doświadczenie w ich życiu. Lęki i fantazje związane z rozwodem rodziców są wspólne dla wielu dzieci, niemniej jednak mogą one też przybierać różne formy w zależności od wieku dziecka, w którym doszło do rozstania rodziców.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Agata Drewniak
psychoterapeutka traumy w podejściu EMDR, trenerka mentalna
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia