Problemy w relacjach z innymi

Problemy interpersonalne to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Zgodnie z DSM-5, problemy interpersonalne można zdefiniować jako „uporczywe trudności w tworzeniu i utrzymywaniu znaczących relacji z innymi”. Może się to objawiać na różne sposoby, takie jak:

  • trudności w nawiązywaniu nowych znajomości;
  • unikanie sytuacji społecznych z powodu strachu lub lęku;
  • wykazywanie niezdolności do utrzymywania długotrwałych relacji z powodu braku zaufania lub niepewności;
  • zbyt intensywne lub zbyt chłodne relacje z partnerem, przyjaciółmi, rodziną;
  • poczucie osamotnienia nawet wśród najbliższych;
  • niesatysfakcjonujący kontakt ze współpracownikami, znajomymi;
  • niestabilne relacje z najbliższymi (rodziną, partnerami, małżonkami);
  • lęk przed byciem odrzuconym;
  • poczucie bycia niezrozumianym lub odrzucanym, niechcianym;
  • trudności ze zrozumieniem niewerbalnej komunikacji innej osoby (np. mowy ciała).

Czemu zdrowe relacje z innymi są tak ważne?

Utrzymywanie zdrowych relacji z innymi ludźmi jest niezbędne dla naszego ogólnego zdrowia psychicznego i szczęścia. Badania pokazują, że posiadanie silnych więzi społecznych ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Dobre relacje mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu poprzez zapewnienie nam wsparcia w trudnych chwilach. Posiadanie kogoś, z kim można porozmawiać i kto rozumie, przez co przechodzimy, może być niezwykle korzystne w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami. Ważne jest również, abyśmy czuli się gdzieś przynależni – to poczucie więzi pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości, co z kolei poprawia nasze spojrzenie na życie, a także zmniejsza uczucie niepokoju lub depresji.

Dodatkowo badania pokazują, że dobre relacje ułatwiają nam radzenie sobie ze zmianami związanymi ze starzeniem się, takimi jak choroba czy utrata bliskich, ponieważ zapewniają komfort i zrozumienie ze strony najbliższych, gdy jest to najbardziej potrzebne .

Wszystkie te czynniki wskazują na to, jak korzystne jest dla wszystkich: młodych, dorosłych czy seniorów, aby rozwijać długotrwałe przyjaźnie i utrzymywać bliskie więzi rodzinne przez całe życie, abyśmy mogli czerpać korzyści związane z posiadaniem silnych połączeń międzyludzkich.

Do czego może doprowadzić brak zadawalających relacji z innymi?

Brak stabilnych relacji może powodować obniżenie jakości życia, brak poczucia szczęścia, czasem stany depresyjne lub gorsze funkcjonowanie społeczne.

Jeśli rozpoznajesz u siebie jeden z wymienionych objawów i utrudnia Ci on życie nie czekaj – zaufaj naszym specjalistom, od których uzyskasz profesjonalną pomoc w bezpiecznych, przyjaznych warunkach.

Leczenie zaburzeń związanych z wchodzeniem w bliskie relacje

Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń związanych z wchodzeniem w bliskie relacje, psychoterapia indywidualna oraz grupowa (jeśli ktoś się czuje na siłach) jest najlepszą formą pomocy.

Te rodzaje terapii mogą pomóc osobom nauczyć się, jak zarządzać swoimi emocjami i rozwijać zdrowe umiejętności bycia z innymi. Pozwala również na zbadanie swoich myśli i uczuć w bezpiecznym środowisku pod okiem doświadczonego terapeuty.

Psychoterapia indywidualna zazwyczaj skupia się na pomocy w zidentyfikowaniu wzorców, które są czynnikami przyczyniającymi się do tego, dlaczego możesz mieć problemy z tworzeniem bliskich związków lub utrzymaniem ich w czasie. Poprzez ten proces, osoby mogą uzyskać wgląd w siebie, rozpoznać potencjalne wyzwalacze lęku lub innych negatywnych reakcji podczas interakcji z innymi i stworzyć strategie zarządzania tymi reakcjami bardziej efektywnie w przyszłości.

Poza badaniem osobistych kwestii związanych z trudnościami w związku podczas sesji indywidualnych, terapeuci mogą również udzielać porad dotyczących technik komunikacji, jak również wskazówek na temat rozwijania zdrowszych granic w kontekście związku – oba te elementy są ważne, gdy próbuje się budować znaczące relacje, a jednocześnie zachować poczucie własnej wartości i autonomii!

Biorąc udział w regularnych sesjach terapeutycznych prowadzących do zrozumienia, co leży pod każdym lękiem związanym z wejściem w relacje, wiele osób stwierdza, że są one w stanie nie tylko czuć się lepiej, ale faktycznie ma więcej „narzędzi”, by lepiej budować udane relacje.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Agata Drewniak
psychoterapeutka traumy w podejściu EMDR, trenerka mentalna
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia