Problemy w relacji miłosnej

Uzależnienie od miłości jest prawdziwym i poważnym stanem, który może mieć niszczące skutki dla osób nim dotkniętych. Uzależnienie od miłości jest definiowane jako intensywne zaabsorbowanie inną osobą, które powoduje znaczny niepokój lub upośledzenie. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą czuć się zmuszone do realizowania związków pomimo negatywnych konsekwencji takich jak obniżony nastrój, coraz gorsze spostrzeganie siebie, problemy finansowe, izolacja społeczna i niedomagania fizyczne.

Kiedy ten rodzaj emocjonalnego uzależnienia bierze górę, często trudno jest osobie zaangażowanej w związek widzieć jasno lub podejmować racjonalne decyzje dotyczące relacji. Mogą zacząć szukać wymówek dla złego zachowania partnera lub zacząć ignorować oznaki, że coś nie gra – wszystko dlatego, że jest się zdesperowanym, aby uzyskać aprobatę i uwagę drugiej osoby. Osoby uzależnione od miłości godzą się na wiele tylko po to, aby pozostać w związku. W niektórych przypadkach może to przerodzić się w cykl współuzależnienia, w którym obie strony są od siebie zależne na niezdrowym poziomie; nie mogą (lub nie chcą) oderwać się od siebie nawet wtedy, gdy na dłuższą metę byłoby to lepsze dla nich obu.

Na szczęście istnieją terapie dostępne dla osób cierpiących na uzależnienie od miłości, które mogą pomóc im zniwelować negatywne objawy i prowadzić zdrowsze życie.

Jesteś zakochany czy emocjonalnie uzależniony od swojego partnera?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas, zwłaszcza, gdy czujemy, że nasz związek stał się bardziej „jednostronny”. Aby pomóc odpowiedzieć na to trudne pytanie, sprawdź czy rozpoznajesz u siebie któreś z poniższych objawów. To pomoże Ci określić, czy Twoje uczucia do partnera opierają się na prawdziwej miłości, czy na emocjonalnym uzależnieniu.

Jeśli chodzi o uzależnienia, wiele osób myśli o uzależnieniach fizycznych, takich jak narkotyki czy alkohol. Jednak uzależnienie emocjonalne może być równie szkodliwe i trudne do pokonania. Uzależnienie emocjonalne jest niezdrowym poleganiem na innej osobie lub sytuacji dla własnego poczucia dobrobytu i szczęścia. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki uzależnienia emocjonalnego, aby można było podjąć kroki w kierunku jego przezwyciężenia, zanim przejmie kontrolę nad twoim życiem.

Patologiczna miłość jest niezdrową formą przywiązania, która obejmuje obsesyjne myśli lub zachowania związane z romantycznym partnerem lub małżonkiem. Osoby z patologiczną miłością mogą stać się nadmiernie zależne od swoich partnerów w zakresie wsparcia emocjonalnego, odczuwać zazdrość, gdy są z dala od partnera, lub mieć trudności z kontrolowaniem swoich emocji.

Mogą również zmagać się z problemami z zaufaniem z powodu strachu przed porzuceniem przez partnera. W skrajnych przypadkach osoby z patologiczną miłością mogą stać się agresywne, jeśli czują się zagrożone przez innych (np. członków rodziny, którzy nie pochwalają związku lub przyjaciół, którzy próbują interweniować).

Jak leczyć uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby?

Uzależnienie od miłości to prawdziwy i poważny problem, z którym zmaga się wiele osób, ale można go leczyć poprzez psychoterapię. W szczególności terapia więzi okazała się skutecznym sposobem leczenia osób, które zmagają się z uzależnieniem od miłości.

Terapia więzi oparta jest na koncepcji teorii przywiązania, która sugeruje, że wszyscy ludzie mają potrzebę emocjonalnego połączenia i bezpieczeństwa. W terapii więzi terapeuta pomaga klientom rozwijać zdrowe relacje poprzez uczenie ich, jak lepiej zrozumieć własne potrzeby, jak również potrzeby innej osoby. Celem jest stworzenie bezpiecznej więzi między dwojgiem ludzi, aby mogli oni tworzyć trwałe relacje bez opierania się na niezdrowych wzorcach lub zachowaniach, takich jak obsesyjne myśli o kimś lub uczucie zależności od nich.

Pierwszy krok w terapii więzi polega na pomocy klientom w uświadomieniu sobie, co wyzwala ich uzależniające zachowanie, jeśli chodzi o romantyczne związki (np. strach przed porzuceniem). Gdy ta świadomość zostanie ustalona, terapeuci będą pracować z pacjentami nad rozwijaniem zdrowszych umiejętności radzenia sobie i strategii komunikacyjnych, aby mogli skutecznie zarządzać tymi emocjami bez uciekania się do starych nawyków (takich jak obsesyjne myślenie o kimś lub zbyt usilne staranie się o to, by go zadowolić z obawy, że związek nie będzie trwał, jeśli nie zrobią wystarczająco dużo).

Dodatkowo, psychoterapeuci mogą również korzystać z technik poznawczych, takich jak kwestionowanie niekorzystnych przekonań związanych z uzależnieniem od miłości przy jednoczesnym wzmacnianiu tych pozytywnych.

Ważnym elementem jest też eksplorowanie przeszłych doświadczeń związanych z relacjami oraz zachęcanie do stosowania praktyk samoopieki. Ostatecznie, celem terapii jest to, aby klienci lepiej rozumieli swoje uczucia i wspierali siebie w sposób, który pozwala na tworzenie zdrowych relacji z innymi.

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od miłości i chciałbyś uzyskać pomoc w zdrowszym zarządzaniu swoimi uczuciami, rozważ poszukiwanie profesjonalnej pomocy u wykwalifikowanego psychoterapeuty.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Beata Szczygieł
psychoterapeutka, trener umiejętności psychospołecznych, life coach
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Artur Scisłowski
psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, psychoterapeuta Gestalt
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Edyta Sielawa
psycholog, psychoterapeuta
mgr Agata Drewniak
psychoterapeutka traumy w podejściu EMDR, trenerka mentalna
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia