Współuzależnienie

Uzależnienie jest wyniszczającą chorobą, która dotyka nie tylko osoby zmagające się z nią, ale także osoby z ich otoczenia. Jako współuzależniona/y, być może spędziłeś lata próbując pomóc ukochanej osobie poradzić sobie z uzależnieniem i jego konsekwencjami. Możesz czuć się przytłoczona/y i wyczerpana/y całym tym wysiłkiem, który włożyłaś/eś w próbę przywrócenia jej zdrowia.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że chociaż pomaganie komuś innemu w radzeniu sobie z uzależnieniem może być korzystne dla was obojga, nie oznacza to, że Twoje własne potrzeby są zaspokajane lub zaopiekowane w odpowiedni sposób. Z czasem może to prowadzić do poczucia niechęci lub wypalenia, co może negatywnie wpłynąć na obie strony zaangażowane w związek, jeśli pozostanie bez kontroli.

Cechy osób współuzależnionych:

  • Osoba współuzależniona koncentruje całą swoją uwagę na osobie uzależnionej troszcząc się przede wszystkim o jej potrzeby, nadmiernie chroni ją i przejmuje odpowiedzialność za skutki jej picia.
  • Obsesyjnie kontroluje i nadzoruje jej życie oraz picie przez nią alkoholu.
  • W wyniku permanentnej frustracji osoby współuzależnionej spowodowanej bezsilnością wobec zbyt trudnej dla niej sytuacji, doświadcza ona poczucia:

– bezsilności,

– lęku,

– obniżenia własnej wartości,

– wzmożonych stanów depresyjnych,

– wstydu z powodu sytuacji rodzinnej,

– zaburzeń psychosomatycznych.

  • Niemożność wyjścia z kryzysu, sprawia, że zarówno ona, jak i jej rodzina będąca w bliskim kontakcie z osobą uzależnioną, zaczyna funkcjonować dysfunkcyjnie nie mogąc sprostać swoim podstawowym zadaniom.

 

Sprawdź, czy masz cechy osoby współuzależnionej?

 

Terapia leczenia współuzależnienia w Poradni Zmiana w Warszawie

Jeśli powyżej wypisane cechy brzmią jak coś znajomego, to wiedz, że jest nadzieja zarówno dla Ciebie, jak i Twojej ukochanej osoby.

Poradnia Zmiana oferuje kompleksowe plany leczenia zaprojektowane specjalnie dla osób nadużywających substancje psychoaktywne (alkohol, narkotyki, dopalacze) oraz osób współuzależnionych. Spotkania z doświadczonym terapeutą uczą skupiania się nie tylko na uzależnieniu bliskiej osoby, ale dostrzegania własnych potrzeb, dbaniu o siebie.

Autodiagnoza osobistych problemów wynikających z obcowania z osobą pijącą daje możliwość zmiany swojej jakości życia oraz wzorców relacji, które niejednokrotnie podtrzymują uzależnienie ukochanej osoby.

Badania wykazały, że zaangażowanie członków rodziny w terapię osoby uzależnionej zwiększa jej szanse na wyzdrowienie i odbudowanie relacji z bliskimi.

Podstawowym celem terapii współuzależnienia jest pomoc współuzależnionym w uświadomieniu sobie ich własnych potrzeb i uczuć, przy jednoczesnym zrozumieniu tego, co mają pod kontrolą w swoim życiu i nad czym nie mają kontroli. Wszystko w celu dokonania niezbędnych zmian w sobie, jak również zmiany dynamiki relacji.

W Poradni Zmiana wiemy, jak trudne może być życie z uzależnionym partnerem/kochaną osobą – dlatego nie wahaj się dłużej – zgłoś się już dziś!

Nasz zespół będzie współpracował z Tobą na każdym etapie procesu zdrowienia, więc bez względu na to, jakie wyzwania pojawią się po drodze będziemy zapewniali Ci profesjonalne wsparcie.


Umów się na wizytę  Zadzwoń – 662 617 610


Do kogo można się zgłosić?

mgr Klaudia Kołpak
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
mgr Ewa Nosal
psycholog, psychotraumatolog, specjalista terapii uzależnień
mgr Katarzyna Piasecka
pedagog resocjalizacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień
mgr Karolina Miś
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia
mgr Olga Kostecka
magister psychologii, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, specjalista psychoterapii uzależnień
mgr Agnieszka Pikulska
psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4 letniego szkolenia
mgr Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia