Kilka słów o pracy w nurcie Gestalt

W Gabinecie Psychologicznym Rozwoju Osobistego Zmiana wielu terapeutów pracuje w nurcie Gestalt. Poniżej kilka sów o tym czego można się spodziewać na spotkanych:

„Terapeuta nie przyjmuje postawy autorytatywnej wobec osoby, z którą pracuje. Nie próbuje prowadzić, kierować, radzić lub w inny sposób odbierać Pacjentowi poczucie odpowiedzialności za samego siebie. Swą postawą wyraża, że każdy Pacjent najlepiej wie, czego dla siebie potrzebuje i jak to uzyskać. Nawet wtedy, gdy jest w trudnym stanie, jest zdolny do znalezienia własnych i wartościowych rozwiązań bardziej niż ktokolwiek inny.

Terapeuta kieruje się przesłanką, że każda osoba stanowi centrum własnej egzystencji i jest dla siebie najważniejszą istotą na świecie. Stara się pomóc Pacjentowi, by stał się bardziej świadomy tego, co robi; by stał się tym, kim naprawdę jest.

Terapeuta stara się utrzymywać nieustanny kontakt ze swą własną świadomością, z tym, jak doświadcza innych i z tym, co obserwuje. Nie reaguje na podstawie wiedzy teoretycznej, nie posługuje się danymi z „historii przypadku”, nie dokonuje interpretacji wyjaśniających, „dlaczego” ktoś zachował się tak a nie inaczej. Dzieli się swymi bieżącymi doświadczeniami drugiej osoby i świadomością w danej chwili oraz uczestniczy w interakcji JA-TY. Jest obserwatorem, a nie odczytywaczem myśli. Respektuje prawo Pacjenta do akceptowania tego, co w jego przeżyciach ma znaczenie, i do odrzucania tego, czego nie chce on wziąć od terapeuty.

Terapia Gestalt opiera się na procesie eksperymentowania Pacjenta z samym sobą, odkrywania własnych możliwości, rozszerzania świadomości własnego doświadczenia, podejmowania wyborów, decyzji i ryzyka dotyczących wzorów zachowania”.

Charakterystyka podejścia wg. Jerzego Mellibrudy

„Teoria i praktyka terapii Gestalt”